Luna octombrie se încheie cu ziua Școlii de dans, a tuturor dansatorilor mici și mari! Se împlinesc 7 ani de când am înființat acest studio! Mai bine zis această energie, ELITE! 7 ani minunați cu lecții frumoase, copii dedicați și experiențe de neuitat!
Petrecerea a fost cu tematică de Halloween însă noi sărbătorim an de an în această zi bucuria dansului, a începutului meu în orașul Ploiești!
Acum 7 ani în această zi (31 octombrie) am planificat petrecerea de deschidere: candy-bar pentru zeci de copii, animator, magician, prezentator, dj si multe alte detalii gândite cum mult timp înainte!
Însă acum 7 ani s-a întâmplat evenimentul tragic în Colectiv fix în noaptea dinaintea deschiderii. Și acum țin minte cum ne-a sunat speriată doamna profesoară pe toți care eram în acel moment în București. Eram înscrisă la cursul de Instructor de dans și mulți dintre cursanți eram cazați în București, urmând să ieșim în club în acea seară!
Mai aveam o săptămână intensivă de curs însă a doua zi pe 31 octombrie am venit spre Ploiești să inaugurez STUDIO ELITE DANCE așa cum plănuisem de luni întregi.
Amploarea evenimentului Colectiv a determinat Ministerul de Interne să instituie Planul roșu de intervenție, iar Guvernul României a decretat trei zile de doliu național.
În acea după-amiază am trimis acasă prezentator și am anulat multe activități iar petrecerea inițial era interzisă! Toate evenimentele au fost interzise în acele 3 zile!
Am găsit o soluție și înțelegere să nu dezamăgesc copiii veniți la ușa studioului măcar în ideea de a le servi zecile de prăjituri!
Mă durea sufletul pentru oamenii care și-au pierdut viața în acea zi! Mă durea sufletul și pentru mine pentru că am muncit luni de zile pentru această zi – 31 octombrie! Timp, energie și bani ca să îmi văd visul împlinit! La ora 15.00 am aflat că nu mă pot desfășura, timp în care zeci de copii își făceau apariția la petrecerea promisă! A fost necesar să mă gândesc instant la o soluție! Nu a fost petrecerea cu tam-tam pe care mi-o doream, pe care mi-o imaginasem! A fost o întâlnire cu micii drăgălași în care au servit candy-bar, mi-au arătat cât de mult le place dansul, o întâlnire în care viața s-a luat de mână cu moartea pentru că așa funcționează Universul!
Sunt recunoscătoare pentru că nu i-am dezamăgit și că au plecat acasă fericiți chiar dacă lucrurile s-au întâmplat diferit.
7 ani mai târziu STUDIO ELITE DANCE devine Școala de dans Elite! Încă simt durerea de atunci pentru tragicul eveniment – Colectiv. Și în același timp o urmă de bucurie ascunsă în suflet. Nu m-am bucurat atunci pentru mi se părea anormal să mă bucur pentru mine în timp ce alții suferă!
Mă bucur azi și în fiecare altă zi pentru visul din copilărie care a devenit realitate!









Mă bucur în fiecare alt an mai intens alături de toți cei care sunt prezenți alături de mine!
Mă bucur în fiecare moment făcând ceea ce îmi place!
Uneori lucrurile nu sunt așa cum ne dorim dar asta nu înseamnă că nu sunt potrivite. Fiecare început are o poveste! Iar povestea mea continuă! Alături de voi!
La mulți ani, dansatori! La mulți ani, părinți!
La mulți ani, Școala de dans Elite!
Cu iubire,
Adina-Mihaela Nicolae